Art Vital Güzel Sanatlar Atölyesi

Sanat Eğitmeni Özden Örgen tarafından 2002 yılında kurulmuştur.

Kurumumuzun öncelikli hedefi sanat eğitiminin önemi kavratmak ve akademik anlamda sanat eğitimi vermektir. Bu amaç doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Özel Çocuk Sanat Atölyesi, Güzel Sanatlar Kursu kurulmuştur. Bu özel eğitim kurumunda her yaşa, özellikle de çocuklarımıza gerçek anlamda sanat eğitimi verilmesi amaçlanmaktadır. Genelde boş zamanların değerlendirilmesi olarak görülen resim, müzik, tiyatro gibi çalışmalar, aslında çocuklarımızın yaratıcılıklarının gelişeceği, özgüven kazanacakları, kendilerini daha etkili ifade edebilecekleri en etkili çalışmadır. Örgün eğitim kurumlarımızda ne yazık ki sanat eğitimine gereken önem verilememektedir. Sanat eğitimi konusunda bir referans kurumu olmak Art Vital’in hedeflerindendir. Kurulduğu günden beri Art Vital, sanata ilgi duyan herkesin, özellikle de çocuklarımızın destekçisi olmuştur.

Bu konuda neler yapılmıştır? Akademik çalışmalar yapmak üzere çocuk tiyatrosu desteklenmiştir.

Çocukların sanatsal etkinliklerini topluca sergileyebildikleri Çocuk Sanat günleri ve Müzik geceleri düzenlenmiştir.

Dış mekân çalışmaları organize edilmiştir. Ülkemizde ne yazık ki eksik olan bu tür çalışmalar tüm dünyada çok yaygındır ve Art Vital her fırsatta bu tür organizasyonlar yapmaktadır.

Art Vital Çocuk resimleri yarışmalarının destekçisi olmuştur. Çocuklar çok hassas bir konudur. Onları incitmemek için çok ama çok dikkatli olmak gerekmektedir. Bu nedenle çocuklar arasında yapılan resim yarışmaları özel bir hassasiyet gerektirmektedir. Ülkemizde bu konuda çok başarılı çalışmalar yapan kuruluşlar vardır ve çocuklar adına onlara müteşekkiriz.

Avrupa Konseyinin desteklediği European Schoolnet tarafından düzenlenen, 31 Avrupa ülkesinin katıldığı Green Week 2006 yarışmasında Türkiye’nin tek temsilcisi olarak 30 Mayıs-2 Haziran 2006 tarihleri arasında Brüksel’e davet edildik. Konferans salonunda sergilenen 15 resim arasında altı Çocuğumuzun çalışması yer almaktaydı. Kültür Bakanlığı ve Çevre bakanlığının teşekkürleri ile duyarlılık gösterdiği bu başarı ülkemiz için bir onur olmuştur.

Dünyanın, büyük katılım olan saygın yarışmalarından Polonya’da düzenlenen Children and Youth’s International Art Contest “The Child and The Dog” yarışmasında Art Vital kurumsal ödüle hak kazanmıştır. Bu onur bizim değil çocuklarımızındır.

“The Small Montmarte Of Bitola 2003” Uluslararası Resim Yarışmasında yine kurumsal olarak ülkemizi temsil etmek şerefini kazanmıştır. Sonraki yıllarda pek çok kez katılım ödülü, en iyi keleksiyon ödülü olarak kurumsal ödüller devam etmiştir. Küçük ressamlarımız yurt içi ve yurt dışı yarışmalarda binin üzerinde başarının sahibi oldu.

Art Vital yüzlerce çocuğumuzun sanat çalışmalarını toplayarak, binlerce çalışmayı sergilemektedir. Çocuk resimlerinden oluşan bu büyüklükte bir sergi ülkemizde yoktur. Art Vital bu eksikliği gidermekte ve çocuklarımızın çalışmalarını ilgilenen herkese sunmaktadır.

Çocuk evleri ve çocuk kulüplerine sanat eğitimi konusunda danışmanlık hizmeti verilmekte, pek çok okuldan çocuğu sanatsal çalışmalarında desteklemektedir. Art Vital’in arzusu toplam kalitenin yükselmesi ve ülkemiz çocuklarının dünyada hak ettiği yere gelmesidir.

Ulu önderimiz Atatürk’ün çok değerli bir sözünü burada hatırlatmak istiyoruz.

“Karşısında ders verdiğin öğrencileri, bugünkü yaşları ve seviyeleri ile görmeyeceksin. Onları geleceğin ünlü olacak insanları ve başarılı sanatkarları olarak gör ve her birisine buna göre muamele et. Benim öğretmenlerimden en çok hatırladığım ve derslerinden faydalandıklarım, bana büyük muamelesi yapanlardı.”

                                                 Mustafa Kemal Atatürk